اختلالات اسکلتی-عضلانی در دانش‌آموزان را جدی بگیرید

اختلالات اسکلتی-عضلانی یکی از مشکلات شایع‌ دانش‌آموزان است. تشخیص به موقع اختلالات اسکلتی-عضلانی باعث آگاهی بخشی والدین و دانش آموزان برای پیشگیری و درمان‌های لازم می‌شود.

اختلالات اسکلتی-عضلانی در دانش‌آموزان  را جدی بگیرید

به گزارش دهقانی پور از اصفهان، اختلالات اسکلتی- عضلانی یکی از مشکلات شایع‌ دانش‌آموزان است. تشخیص به موقع اختلالات اسکلتی-عضلانی باعث آگاهی بخشی والدین و دانش آموزان برای پیشگیری و درمان‌های لازم می‌شود. اختلال در ساختار ستون فقرات باعث عوارضی همانند درد، بدشکلی و اشکال در عملکرد فرد می‌شود. عدم شناسایی و رعایت نکردن اصول پیشگیری و درمان های لازم مرتبط با اختلالات عضلانی-اسکلتی عاملی مهم در راستای بروز علایم و مشکلات بیشتر در آینده است. در همین رابطه با بابک وحدت‌پور، متخصص طب فیزیکی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز گفت‌وگویی انجام دادیم.

دکتر بابک وحدت‌پور، متخصص طب فیزیکی با آگاهی از اختلالات اسکلتی عضلانی از مشکلات آینده فرزندانمان پیشگیری کنیم بابک وحدت‌پور، متخصص طب فیزیکی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در پاسخ به این سؤال که انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز چیست، اظهار داشت: اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات به بیماری اطلاق می‌شود که در آن ستون فقرات فرد مبتلا انحرافی به سمت چپ یا راست داشته باشد. وی با بیان اینکه ستون مهره‌ها مجموعه‌ای از مهره‌ها است که روی هم قرار گرفته است، گفت: در حالت طبیعی اگر از پشت به ستون فقرات نگاه کنیم کلیه این مهره‌ها باید توی یک خط و روی هم به صورت صاف قرار بگیرند؛ اما اگر در ستون فقرات فرد هر انحرافی به سمت چپ یا راست وجود داشته باشد این فرد دچار اسکولیوز شده است. وحدت‌پور افزود: ستون فقرات در ناحیه پشتی با دنده‌ها اتصال دارند و اگر چرخش و انحرافی در قسمت وسط ستون مهره‌ها باشد، این بد شکلی می‌تواند با انحراف دنده‌ها در قفسه سینه خودش را نشان بدهد.

علائم اختلالات اسکلتی عضلانی انحراف ستون فقرات باعث می‌شود شانه‌ها بالا و پایین قرار گیرد این متخصص طب فیزیکی بیان کرد: انحراف ستون فقرات باعث می‌شود شانه‌ها بالا و پایین قرار گیرد و ممکن است کتف برجسته‌تر باشد و حتی ناحیه لگن هم سطح نیست و به صورت کج قرار می‌گیرد. وی انواع اسکولیوز را به سه دسته تقسیم کرد و گفت: اسکولیوز بر اساس علتی که دارد به سه نوع  مادرزادی، عصبی عضلانی و ایدیوپاتیک تقسیم می‌شود. وحدت‌پور با بیان اینکه نوع ایدیوپاتیک شامل مواردی است که علتش مشخص نیست، عنوان کرد: نوع مادرزادی مربوط به اختلالاتی است که از دوران جنینی در ستون فقرات وجود دارد، به عنوان مثال یک مهره تشکیل نشده یا از لحاظ استخوانی مهره‌ها به هم چسبندگی دارند و این چسبندگی در مهره‌ها منجر به دیده شدن انحراف در ستون مهره‌ها می‌شود.  عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: در نوع عصبی عضلانی انحرافی که در ستون مهره‌ها ایجاد می‌شود به واسطه یک سری از بیماری‌های درگیر کننده اعصاب یا عضلات است، به عنوان مثال افرادی که دچار فلج اطفال هستند ممکن است به مرور زمان دچار انحراف و کجی در ستون مهره‌ها بشوند. وی تصریح کرد: اما شایع‌ترین مورد اسکولیوز نوع ایدیوپتیک است که وقتی اطلاق می‌شود که در بررسی‌هایی انجام شده از جمله عکس و گرافی ستون فقرات گرفته شده پزشک هیچ مورد غیرطبیعی مثل نقص مهره‌ها یا چسبندگی بین مهره ها مشاهده نمی‌کند و یا فرد مبتلا به بیماری عصبی عضلانی خاصی نیست و فرد با علت نامشخص دچار این بیماری شده است. انحراف ستون مهره‌ها می‌تواند روی دنده‌ها و حجم قفسه سینه اثر بگذارد، این تغییر حجم قفسه سینه می‌تواند عملکرد قلب و ریه‌ها را دست خوش تغییرکند

دیدگاهتان را بنویسید